Świąteczne książki (faktu, historyczne, laickie, Montessori-friendly)
Książek o Mikołaju, elfach, latających reniferach (wstaw dowolne zjawisko nadprzyrodzone) jest naprawdę dużo i gdzie nie rzucić okiem, to same się pchają. Wiele z nich jest dobrych, ale chciałam przyjść w sukurs tym, którzy szukają czegoś "innego".
Tym razem pokazuję dwie książki, które polecam w okresie świątecznym i które mają charakter historyczno-naukowy. Pierwsza dotyczy przesilenia zimowego, które przypada dokładnie 2 dni przed Wigilią, a druga porusza temat obyczajów świątecznych w różnych krajach. A na koniec polecę film na YT, który będzie świetnym uzupełnieniem drugiej książki :)
"The Shortest Day, Celebrating the Winter Solstice" Wendy Pfeffer
W tej książce kluczem jest nazwisko autorki. Wendy Pfeffer to bardzo płodna pisarka specjalizująca się głównie w dziecięcej literaturze popularnonaukowej. Ta nauczycielka, dyrektorka żłobka i autorka ponad 45 książek stworzyła kilkutomową serię książek o zjawiskach astronomicznych obserwowanych w rytmie rocznym (przesilenie zimowe, które tu prezentuję, przesilenie letnie oraz równonoc wiosenną, jesienna książka dotyczy z kolei żniw). Książki Pfeffer znajdziecie również w kultowej serii Let's Read and Find Out Science (Book Depository / Amazon UK) - to popularna i popularnonaukowa seria readers'ów, czyli książek dla dzieci uczących się czytać.
The Shortest Day skupia się na zmianach zachodzących w przyrodzie - sen zimowy, migracje ptaków, oraz w tym co my obserwujemy (długie noce, ochłodzenie).
Po czym autorka przystępuje do opisania jak ludzie historycznie postrzegali te zmiany w przyrodzie. Poczynając od lęku gdy dni się skracały po celebracje, gdy znów się wydłużały, przez pierwsze odnotowane obserwacje astronomiczne 5000 lat temu.
Pfeffer prezentuje dzieciom podróż w czasie - od starożytnego Egiptu, przez powstanie pierwszego obserwatorium po starożytny Rzym, europejskich druidów (1000 lat temu) i peruwiańskich Inków, którzy celebrowali najkrótszy dzień w roku.
Na koniec książki wracamy do naszych czasów i autorka przybliża to, jak obecnie celebrujemy przemiany. Miłym akcentem na końcu książki jest mini-poradnik naukowy oraz zbiór eksperymentów i zadań do wykonania w długie zimowe wieczory.
W tym miejscu kupisz książkę "The Shortest Day, Celebrating the Winter Solstice" [BookDepository] [Amazon] [Ceneo]
"Christmas Around the World" Mary D. Lankford
Na tę książkę dość długo polowałam, ponieważ jej nakład regularnie się przed świętami wyprzedaje. To zbiór dwunastu opowieści o Świętach w dwunastu krajach.
Książka kierowana jest do starszego odbiorcy, myślę, że 7+ będzie tu dobrym wyznacznikiem, choć może również posłużyć rodzicom jako materiał do przygotowania opowieści, którą przytoczymy dziecku samodzielnie.
Formuła jest następująca - każdy kraj opatrzony jest dużą ilustracją zawierającą motywy świąteczne opisywane w tekście. Treść mocno odwołuje się do historii - przykładowo, dowiedziałam się z tej książki, że pierwsza pocztówka świąteczna powstała w Wielkiej Brytanii w roku 1840. Jednak dopiero 30 lat później, gdy opłaty pocztowe spadły, obyczaj wysyłania kartek na Święta stał się powszechny.
Sporo uwagi w książce jest również poświęcone tradycyjnym potrawom, które przygotowuje się w okresie świątecznym. Na końcu książki znajdziemy natomiast 7 różnych projektów dekoracji, które odwołują się do obyczajów opisywanych w książce i które są stosunkowo proste w przygotowaniu.
W tym miejscu kupisz książkę "Christmas Around the World" [BookDepository] [Amazon] [Ceneo]
Kto szuka czegoś podobnego po polsku, to może się zapoznać z tą książką Nowej Księgarni (nowość, jeszcze nie miałam w rękach, ale istota książki jest podobna):
"Idą święta! O Bożym Narodzeniu, Mikołaju i tradycjach świątecznych na świecie" Monika Utnik-Strugała
Film o tradycjach świątecznych
Skoro już jesteśmy przy zwyczajach świątecznych w różnych zakątkach świata, to polecę film pełnometrażowy, który można obejrzeć na YT. Caillou/Kajtuś/Kamyczek (w zależności od tłumaczenia) słucha w nim zbioru przypowieści adwentowych, które przybliżają mu znaczenie symboliki świąt.
Książki, które polecam, rekomenduję Wam z całego serca. Jeśli zechcesz dokonać zakupu przez któryś z linków przeze mnie zamieszczonych, dostanę z tego tytułu małą prowizję. Nie ma to wpływu na cenę książki, a będzie to formą wyrażnia wdzięczności za moją pracę.
Podoba Ci się to co robię? Chcesz być na bieżąco? Jeśli zainteresował Cię ten artykuł, to zapraszam do polubienia mojej strony na Facebooku