Konferencja Montessori, szkolenia, książki o Metodzie - jak się dokształcić?
Nadejście maja zawsze jest dla mnie cezurą okresu kiedy aż ciężko zdecydować się na które wydarzenie z oferty edukacyjnej wybrać. Z dzieciakami chodzę na warsztaty (relację możecie zobaczyć na moim Instagramie), odwiedzamy muzea, robimy wycieczki. Jednak nie samymi dziecięcymi wydarzeniami człowiek żyje. Corocznie w maju dużym wydarzeniem w kalendarzu jest Międzynarodowa Konferencja Montessori, która jest dla mnie okazją, żeby wysłuchać wykładów specjalistów praktyków z całego świata. Z racji tego, że najbliższa konferencja odbędzie się w dniach 28-29 maja 2022 postanowiłam, że zbiorę w jednym miejscu i opiszę "logistykę" zdobywania wiedzy z zakresu pedagogiki montessoriańskiej.
Metoda Montessori, przez to, że nie została zastrzeżona, opatentowana, ani zamknięta w ramach hermetycznej organizacji, obrosła w wiele mitów i nieporozumień. Mnożące się produkty oraz organizacje oznaczone jako "inspirowane metodą Montessori" wprowadzają wiele zamieszania i dezinformacji odnośnie założeń Metody. Maria Montessori, która była wielką orędowniczą wartości humanistycznych oraz wychowania dla pokoju nie chciała by jej pedagogika podlegała licencjom - chciała by służyła dla dobra ludzkości. Niosło to ze sobą ogromne społeczne korzyści, ale efektem ubocznym było przypinanie jej nazwiska do produktów oraz instytucji, które niewiele miały wspólnego z dorobkiem znanej Włoszki.
Osoby, które interesują się metodą Montessori często czują się zagubione na początku swojej drogi do zgłębienia założeń pedagogiki. Wydawałoby się, że nauczyciele nie powinni mieć z tym kłopotów, ale oni również niejednokrotnie mierzą się z koniecznością przebierania wśród mnóstwa materiałów edukacyjnych, które niesłusznie uzurpują sobie pozycję wśród montessoriańskich pomocy.
Postanowiłam w związku z tym zebrać w jednym miejscu polecane przeze mnie źrodła wiedzy o metodzie, z których korzystam i które są wiarygodne.
Książki
Publikacje samej Marii Montessori - w większości przetłumaczone na język polski, nakładem wydawnictwa PWN ukazało się większość kluczowych tytułów, zebranych w serii "Maria Montessori", poza tym wydawnictwo Palatum wydało książkę "Odkrycie dziecka". Wśród tytułów, po które warto sięgnąć na początku drogi szczególnie rekomenduję "Odkrycie dziecka", które opisuje założenia metody, opisuje dokładnie jak dzieci uczą się i przybliża sposoby tworzenia przygotowanego otoczenia, które opracowała Montessori. W drugiej kolejności warto zapoznać się z "Sekretem dzieciństwa".
Kto czuje się na siłach, może książki Montessori przeczytać w wersjach obcojęzycznych za darmo, na łamach biblioteki archive.org. Spis dostępnych tytułów znajdziecie pod tym linkiem.
Publikacje o pedagogice Montessori, innych autorów - tu szczególnie przystępne są książki Pauli Polk Lillard, które szczegółowo wyjaśniają podstawy montessoriańskiego wychowania i edukacji.
Rodzice niemowląt i toddlersów (dzieci do trzeciego roku życia) chętnie sięgną po książki Simone Davies - "Montessori od narodzin" oraz "Montessori w twoim domu".
Z kolei nauczyciele matematyki (również ci ze szkół systemowych) szczególnie docenią serię książek prof. Sabiny Guz - "Edukacja w systemie Marii Montessori", które kładzie nacisk na sensorykę i arytmetykę oraz "Kształcenie geometryczne w systemie pedagogicznym Marii Montessori", które skupia się na geometrii płaskiej i przestrzennej.
Często przywoływanym elementem kształcenia w duchu Montessori są Wielkie Opowieści, czyli ciągi opowieści, którym towarzyszą eksperymenty i pokazy, a które ukazują dzieciom historię od Wielkiego Wybuchu, przez narodziny życia na Ziemi po rozwój cywilizacji - stworzenie pisma i odkrycie matematyki. Tu nieocenione są dwie książki - "The Deep Well of Time: The Transformative Power of Storytelling in the Classroom" Michaela Dorera" oraz "Dzieci wszechświata" - Michael'a Duffy oraz Duffy D Neil.
Międzynarodowa Konferencja Montessori
Międzynarodowa Konferencja Montessori pod egidą Polskiego Instytutu Montessori - to doroczne spotkanie z prominentnymi wykładowcami i pedagogami, ekspertami z zakresu pedagogiki montessoriańskiej. Od wielu lat konferencji towarzyszą występy takich ekspertów jak Paul Epstein, Michael Dorer, czy Tanya Ryskind.
Konferencja ma formułę wykładowo-warsztatową, gdzie wykłady skupiają się na zagadnieniach teoretycznych, psychologii, mechanizmach uczenia się oraz na rozwoju dziecka. Zajęcia warsztatowe odwołują się do metodyki nauczania i niosą ze sobą praktyczną wiedzę, którą można od razu przenieść na grunt środowiska przedszkolnego/szkolnego/domowego. Wykłady prowadzone są przystępnym językiem, tak by treści były zrozumiałe zarówno dla nauczycieli systemowych, rodziców, jak i pedagogów po kursach i szkoleniach z zakresu pedagogiki Montessori.
W programie tegorocznej, jedenastej już edycji, znajdziemy szeroki przekrój warsztatów z praktycznych tematów dla poszczególnych płaszczyzn rozwoju dzieci - ćwiczenia życia codziennego, przygotowanie do nauki czytania, wychowanie dla pokoju, Wielkie Opowieści (historie od powstania świata do powstania cywilizacji), zagadnienia edukacji matematycznej.
Szczególnie ciekawie zapowiada się wykład profesora Marka Kaczmarzyka, znanego z popularyzowania neurodydaktyki. Opowie on o rozwoju mózgu dzieci.
Kursy i szkolenia
Kursów w tej chwili jest ogromny wybór - każde większe miasto w Polsce ma w tej chwili swój program. W zależności od zasobności portfela można zrobić kurs z międzynarodową certyfikacją AMI (Association Montessori Internationale), AMS (American Montessori Society), MACTE lub kurs rozpoznawalny lokalnie. Kursy z akredytacją organizowane są m.in. przez Polski Instytut Montessori lub Polskie Stowarzyszenie Montessori. Część kursów odbywa się w formie szkoleń, część ma status studiów podyplomowych, jest również duża oferta kursów online. Te ostatnie są często kierowane do rodziców i osób, które dopiero zaznajamiają się z pedagogiką Montessori i mają charakter wprowadzający.
Zanim zdecydujecie się na płatne kursy warto śledzić, czy nie nadarza się okazja na uczestniczenie w darmowych prelekcjach online, np. na stronie PIM znajdziecie zakładkę, gdzie można znaleźć takie wydarzenia.
Książki, które polecam, rekomenduję Wam z całego serca. Jeśli zechcesz dokonać zakupu przez któryś z linków przeze mnie zamieszczonych, dostanę z tego tytułu małą prowizję. Nie ma to wpływu na cenę książki, a będzie to formą wyrażnia wdzięczności za moją pracę.
Podoba Ci się to co robię? Chcesz być na bieżąco? Jeśli zainteresował Cię ten artykuł, to zapraszam do polubienia mojej strony na Facebooku