Skąd brać karty Montessori i czerpać wartościową wiedzę o dwujęzyczności

Ostatnio zostałam zagadnięta odnośnie tego, skąd warto brać porządne karty Montessori i inne pomoce "do druku" - postanowiłam jednak nie udzielać odpowiedzi zdawkowo, tylko zrobić większy, wyczerpujący przegląd.

O ile ktoś się jeszcze uchował bez tej wiedzy, to sporo rzeczy do wydrukowania znajdzie u mnie na blogu - głównie materiały do nauki czytania, karty do rozszerzania słownictwa i materiały do edukacji przyrodniczej:

Po polsku i angielsku (dwujęzyczne)

Materiały do druku z bloga mamtonakoncujezyka.pl

Swego czasu zrobiłam również ogromny spis wartościowych materiałów do druku, z podziałem na tematy:

Mój wielki spis materiałów do druku z podziałem tematycznym

Po angielsku

Kolejne miejsce, w które warto zajrzeć, to strona Montessori Album, gdzie jest trochę opisów pracy z pomocami w stylu wikipedycznym oraz trochę plików do pobrania.

Strona Montessori Album

Ogromną kopalnią kart pracy bardzo porządnie wykonanych jest strona bloga The Helpful Garden - sam blog też warto przeczytać, dla wielu cennych pomysłów na montessoriańskie DIY.

The Helpful Garden - katalog pomocy Montessori

Blog, który z przyjemnością podczytuję i w którym widać ogrom pracy w przygotowanie pomocy to The Research Parent. Prowadzony przez mamę naukowca, więc z zacięciem naukowo-technicznym.

Materiały z bloga The Research Parent

Po polsku

O ile szukacie wartościowych materiałów po polsku, to są dwie świetne strony (znam też inne, ale nie polecam miejsc, gdzie znajduję błędy w kartach dla dzieci).

Jeden z bardziej znanych polskich blogów o tematyce montessoriańskiej - sporo pomocy z zakresu nauki pisania i czytania oraz o tematyce przyrodniczej.

Materiały z bloga Moje Montessori

Drugie miejsce to blog Nasze Montessori/Edukacja domowa Montessori - co prawda nie znajdziecie tam materiałów do pobrania, ale są tam dokładne opisy krok po kroku jak pracować z pomocami Montessori:

Instrukcje pracy z pomocami na blogu Edukacja Domowa Montessori

Kolejny polski blog, który polecę to blog Ania Uczy:

Materiały na blogu Ania Uczy

Po niemiecku

Gigantyczny zasób materiałów i skryptów do pracy metodą Montessori na licencji Creative Commons 3.0 - sporo się też znajdzie dla dzieci starszych, nie tylko dla maluchów.

Montessori Download - kopalnia skryptów i pomocy

Na Facebooku jest natomiast grupa Montessori für Alle (Montessori dla wszystkich), gdzie jest nieprzebrana ilość materiałów do wydrukowania - warto je przejrzeć nawet jeśli (jak ja) nie znacie niemieckiego - przykładowo w pliku LernUhr.pdf znajdziecie świetny zegar do nauki odczytywania godzin na zegarze.

Grupa Montessori für Alle

Jest jeden blog, który szczególnie lubię oglądać - dla jego pięknych zdjęć. Austriacki blog Rodzice z Marsa jest również źródłem garści praktycznych plików do druku:

Eltern vom Mars - graficznie wymuskany blog z materiałami do pobrania

Po czesku

UČÍME se VENKU to miejsce, gdzie - po rejestracji - znajdziecie serię książek do pobrania z aktywnościami w duchu Montessori. Są to poradniki oraz materiały do druku z zakresu edukacji przyrodniczej oraz spędzania czasu na łonie natury.

UČÍME se VENKU - książki z pomysłami

Nie przerażajcie się, jeśli nie znacie czeskiego, niemieckiego czy dowolnego innego języka - większość przeglądarek sobie radzi z tym bez mrugnięcia okiem. Google Chrome ma wbudowaną funkcję tłumaczenia stron internetowych - wystarczy, by się przebić przez rejestrację i zrozumieć opisy pracy z pomocami.

Last, but not least - szybkie wyszukiwanie materiałów daje przejrzenie wyników Google Graphics pod hasłem "free three part cards montessori". Alternatywnie można szukać pod hasłem "Doman bits of intelligence", bo funkcjonalnie domanowe bity inteligencji są kopią montessoriańskich kart trójdzielnych.

Wielojęzyczność - co poczytać?

Tu polecę dwa portale, które są najstarsze i stanowią największą dostępną bazę wiedzy z zakresu wychowania dwu/wielo-języcznego.

Bilingual Kidspot

Bilingual Monkeys

Drugie z tych miejsc jest prowadzone przez Adama Becka, którego książkę "Maximize Your Childs Bilingual Ability" gorąco polecę w tym miejscu. Nie będę się tu porywać na pełną recenzję, ale powiem, że jest to książka, która się przyda wszystkim tym, którzy nie wiedzą "jak ugryźć temat dwujęzyczności", albo jak w nim wytrwać. Autor łopatologicznie opisuje wszystkie techniki, z których sam korzystał na przestrzeni wielu lat.

Książki, które polecam, rekomenduję Wam z całego serca. Jeśli zechcesz dokonać zakupu przez któryś z linków przeze mnie zamieszczonych, dostanę z tego tytułu małą prowizję. Nie ma to wpływu na cenę książki, a będzie to formą wyrażenia wdzięczności za moją pracę.

Podoba Ci się to co robię? Chcesz być na bieżąco? Jeśli zainteresował Cię ten artykuł, to zapraszam do polubienia mojej strony na Facebooku

Author image
Spiritus movens mamtonakoncujezyka.pl, posiadaczka dwójki dzieci i trzech par rąk (od czasu założenia bloga)