Angielskie książki zgodne z Metodą Montessori
Jedną z cech metody Montessori jest duży nacisk na realistyczne historie w kwestii doboru lektur. Wynika to z tego, że małe dzieci mają problem z odróżnianiem świata realnego od tego wyimaginowanego. Maria Montessori chciała by dzieci miały szansę uczyć się funkcjonować w sytuacjach dnia codziennego, a w tym najlepiej pomagają książki traktujące o dzieciach, przyrodzie, o tym jak działają różne urządzenia czy opisujące jakie reguły rządzą naszym światem. Fikcja na półki dzieci trafia po ukończeniu 5/6 roku życia.
Ci, którzy podążają zgodnie z założeniami Montessori, wiedzą, że czasem trzeba się naszukać, żeby znaleźć dobre książki pasujące do naszych potrzeb. Chciałam Wam pokazać parę angielskich perełek, które nie zostały przetłumaczone na polski a idealnie wpasowują się w dydaktykę Montessori.
Seria Spot the Differences - Art Masterpiece Mysteries
Seria książek do wyłapywania różnic pomiędzy rysunkami, zrobiona w bardzo przemyślany sposób. Kanwę do poszukiwań stanowią sławne arycydzieła malarskie, w kórych podmieniono pewne elementy, zmieniono ich kolory, dodano pewne rzeczy. Wszystko z zachowaniem stylu malarskiego artystów.
Każda książka z tej serii zawiera 25 obrazów z różnych epok. Z tyłu książki są odpowiedzi, choć wprawne oko poradzi sobie bez nich. Świetnym pomysłem na zabawę jest wyszukiwanie elementów, które nie pasują do danej epoki - dajmy na to: guma do żucia nie była w użyciu na początku XIX wieku ;)
Książki kupicie w tym miejscu:
Spot the Differences: Art Masterpiece Mysteries - Book 1
Spot the Differences: Art Masterpiece Mysteries - Book 2
Spot the Differences: Art Masterpiece Mysteries - Book 3
Spot the Differences: Art Masterpiece Mysteries - Book 4
A B SEE
Czy montessoriańskie zabawy dźwiękowe da się przedstawić w formie książki? Ano da się. (Niewtajemniczonych odsyłam tutaj)
Każda strona to zbiór przedmiotów do nazwania, niektóre z nich misternie ukryte. Na dole każdej strony mała zagadka do rozwiązania/wyszukania. Dodatkowo w każdej dużej literze, złożonej z przedmiotów jest do odszukania jej mniejsza wersja. Bez obaw - o ile nie znacie nazw rzeczy na rysunkach, to na końcu książki jest indeks.
Książka jest grubo-kartonowa, pięknie wydana i to, co w niej szczególnie lubię to fakt, że każdy przedmiot jest wytłoczony (wypukły). W zasadzie w gratisie mamy coś a'la szorstkie litery ;)
Najtaniej kupicie tu: A B See
Książki Gerdy Muller
Autorka bodajże niemiecka, lecz nie do dostania w innym niż angielski języku. Pięknie, w formie fabularnych opowieści tłumaczy zawiłości przyrodnicze.
A Year Around the Great Oak to historia dzieci, które odwiedzają wujka leśniczego i wraz z jego synem odkrywają leśne życie. Historia toczy się w cieniu wielkiego dębu, który zupełnie inaczej prezentuje się w każdej porze roku. Ta książka świetnie przybliży temat zmian zachodzących w przyrodzie wraz ze zmieniającymi się porami roku.
Najtaniej kupicie tu: A Year Around the Great Oak
How Does My Garden Grow - to historia wnuczki, która odwiedza dziadków i ich lokalną społeczność, gdzie uczy się jak uprawiać ogród warzywny. Bardzo podoba mi się, że książka dokładnie opisuje kalendarz prac ogrodniczych, oraz wprowadza podział roślin jadalnych (kłącza, bulwy, kwiaty, itp...). Znajdziemy też informację o szkodnikach roślin uprawnych i o pszczołach wraz z ilustracjami ich cyklu rozwojowego. Jest to książka, która wzbudziła duże zainteresowanie u mojej córki, bo bardzo sprytnie podsunęła jej dużą dawkę wiedzy zupełnie mimochodem. Skończyło się na dopasowywaniu figurek z cyklem rozwojowym motyli do obrazków w książce i poszukiwaniach dodatkowych informacji o pszczołach.
Aha, w książce dziadek tłumaczy wnuczce, czym różni się uprawa przydomowa od przemysłowej - wyjaśnione jest skąd trafiają warzywa do supermarketu :)
Najtaniej kupicie tu: How Does My Garden Grow
Poniżej znajdziedzie linki do innych książek tej samej autorki. Myślę, że niektóre z nich trafią do biblioteczki moich dzieci - stanowią świetną podstawę do wprowadzania nowych tematów przyrodniczych.
How Does My Fruit Grow
A Year in Our New Garden
Where Do They Go When It Rains?
This Is How We Do It
O tej książce już pisałam, pozwolę sobie jednak ją przypomnieć. Opisuje dzień z życia kilkorga dzieci z różnych odległych zakątków świata - poczynając od śniadania, a kończąc na szkole, rodzeństwie i kulturze ich krajów.
Najtaniej kupicie tu: This Is How We Do It
Książki Nicoli Davies
Poniżej zamieszczam zdjęcia Lots, czyli książki traktującej o bioróżnorodności. W bardzo prostych słowach opisuje, że na naszej Ziemi jest mnóstwo istot żywych - poczynając od niewidocznych gołym okiem bakterii, po ogromne słonie czy żyrafy. O tym, że każde z nich ma swoje środowisko bytowania, że są łańcuchy pokarmowe i o tym, że człowiek ingeruje w te złożone zależności. Niszcząc środowisko doprowadzamy do wymierania gatunków. Trzeba przyznać, że to bardzo złożony temat, a jednak autorka wytłumaczyła to w tak prostych słowach, że trzylatek to spokojnie zrozumie. Do tego cudne ilustracje.
Najtaniej kupicie tu: Lots
Nieliczne książki Davies były tłumaczone na polski, lecz są obecnie nieuchwytne (np. Kupa: przyrodnicza wycieczka na stronę). Jest to bardzo płodna autorka, zajmująca się w zasadzie wyłącznie tematyką przyrodniczą - język zwierząt, pasożyty, wychowanie potomstwa u zwierząt. Poniżej zamieszczam kilka linków do podejrzenia innych jej dzieł.
O zwyczajach kaczek krzyżówek: Just Ducks
O największym zwierzęciu świata: Big Blue Whale
Poop : A Natural History of the Unmentionable
Just the Right Size : Why Big Animals Are Big and Little Animals Are Little
Podoba Ci się to co robię? Chcesz być na bieżąco? Jeśli zainteresował Cię ten artykuł, to zapraszam do polubienia mojej strony na Facebooku