Free printable - ćwiczymy angielskie przymiotniki opisujące wielkość. Lewa półkula mózgu w nauce języków.
Lewa półkula mózgu odpowiada za myślenie logiczne, analizowanie, zdolności matematyczne, wnioskowanie oraz język! O ile twoje dziecko ma problemy z rozwojem mowy (witam w klubie!) to wykonywanie ćwiczeń wymagających analizowania, myślenia logicznego oraz wnioskowania wesprze je w rozwoju mowy.
Ale jak to? Pewnie teraz pukacie się w głowę i myślicie - "co się jej na mózg rzuciło?". Możliwe też, że nie, ponieważ temat zrobił się bardzo nośny w ostatnich latach. W każdym razie, stymulowanie rozwoju połączeń neuronalnych w lewej półkuli znajduje namacalny efekt w rozwoju mowy. Z drugiej strony, zgodnie z zasadą darwinizmu neuronalnego, nieużywane neurony podlegają "uprzątnięciu". Dlatego zamiast telewizora (stymulującego prawą półkulę mózgu) polecam sięgnąć po karty, które przygotowałam i garść rad, które zamieszczam na końcu.
Szeregi
Postanowiłam połączyć moje potrzeby z blogową tematyką anglojęzyczną. Efektem są karty, na których można robić ćwiczenia lewopółkulowe oraz poćwiczyć przymiotniki opisujące rozmiar, ich stopniowanie oraz synonimy.
Karty przedstawiają szeregi przedmiotów, gdzie z karty na kartę wymiary ulegają zmianie. Jest to wysokość, wielkość/średnica, szerokość, długość oraz grubość. Warto w tym miejscu poprosić dziecko by pokazało nam jaka właściwość zmienia się w danym szeregu.
Zadanie 1 - układamy szereg
Zadanie polegające na uporządkowaniu przedmiotów od "naj" do "naj". Tu od najdłuższego do najkrótszego.
Zadanie 2 - coś tu nie gra
Układamy szereg, podmieniając karty. Prosimy dziecko by wskazało i naprawiło błąd, tak by rozmiar przedmiotów zmieniał się płynnie.
Zadanie 3 - gdzie to pasuje?
Układamy szereg zostawiając lukę. Prosimy dziecko by dopasowało do luki pasujący kafelek. Scenariusz dobry dla dzieci młodszych.
Zadanie 4 - "nie do pary"
Po angielsku nazywam ten scenariusz the odd one out. Układamy szereg i podmieniamy jedną kartę. Prosimy dziecko o jej wskazanie i nazwanie przedmiotu.
Zadanie 5 - sekwencje ze słuchu i wnioskowanie logiczne
Podajemy dziecku zestaw kilku par przedmiotów, gdzie w ramach pary jest znaczna różnica w wymiarach. Dyktujemy sekwencję, którą dziecko ma ułożyć. Przykładowo:
Ułóż wysokie drzewo, szerokie okno, długi autobus.
Pilnujemy by praca odbywała się od lewej do prawej. Generalnie zawsze warto trzymać się zasady, że pracujemy w tym kierunku, w którym piszemy i czytamy.
Gdy dziecko ułoży prawidłowo sekwencję, o którą prosiliśmy, to pod spodem my układamy sekwencję z pozostałych przedmiotów i przez analogię, prosimy by dziecko ją nazwało.
Niskie drzewo, krótki autobus, wąskie okno.
Zadanie 6 - właściwości
Mając wszystkie szeregi ułożone (jak na pierwszym zdjęciu we wpisie) pytamy się dziecku jaka właściwość ulega zmianie. Zadajemy pytania pomocnicze:
Gdzie zmienia się długość? Gdzie zmienia się szerokość? Gdzie zmienia się średnica?
Aby wspomóc dziecko, udzielam podpowiedzi:
Zobacz, autobus jest raz krótki, a raz długi, więc zmienia się jego ...
Okrągłe rzeczy mają średnicę, gdzie widzisz okrągły przedmiot, który zmienia swój rozmiar?
W stopce stron znajdziecie listy pytań pomocniczych, które wesprą dziecko z poznawaniu angielskiego. Rady napisałam dość hasłowo, ale myślę, że poradzicie sobie z ich wykorzystaniem. Są to pytania wspierające dziecko w nauce stopniowania przymiotników, poznawania synonimów oraz przeciwieństw. Jest też trochę pytań na logikę.
Jakie inne pomoce polecę do stymulowania lewej półkuli mózgu?
Szeregi i sekwencje to nie jedyne zadania, które są dobre dla rozwoju lewej półkuli. Są to również kategoryzacje - pisałam o nich przy okazji ćwiczeń z domkiem dla lalek.
Na zdjęciu widzicie elementy z domku dla lalek, na których pracujemy. Przykłady kategoryzacji: ożywione/nieożywione, meble/naczynia, miękkie/twarde, ludzie/zwierzęta domowe.
W tym miejscu kupisz pomoc "Magnetyczny domek dla lalek"
Sporo korzystam z pomocy Centrum Metody Krakowskiej i dwie poniższe szczególnie sobie cenię.
Wykluczanie ze zbioru wymusza od nas logiczne myślenie, wnioskowanie oraz świetnie angażuje mowę. W wielu przypadkach rozwiązań może być kilka, wystarczy je dobrze uargumentować. Moje dzieci potrafią mnie nieźle zaskoczyć niektórymi swoimi trafnymi wywodami.
W tym miejscu kupisz pomoc "Wykluczanie ze zbioru" Agata Dębicka-Cieszyńska, Jagoda Cieszyńska
Relacje-cienie wspierają myślenie analityczne, wyszukiwanie różnic. Te umiejętności są kluczowe dla lekkiej i bezbolesnej nauki czytania. Sprawne wyszukiwanie różnic jest potrzebne do odróżniania podobnych liter p-b, y-j, l-ł, a-ą, itp.
Nakład pomocy, którą posiadam jest niestety wyczerpany, ale są dwie podobne pomoce w wersji kolorowej (z instrukcjami):
W tym miejscu kupisz pomoc "Relacje" Agata Dębicka-Cieszyńska, Jagoda Cieszyńska
W tym miejscu kupisz pomoc "Relacje 2" Agata Dębicka-Cieszyńska, Jagoda Cieszyńska
Układanki lewopółkulowe, które wykonuje się sekwencyjnie - od lewej do prawej. Kafelkom towarzyszy książka z wzorami do ułożenia.
W tym miejscu kupisz "Układanki lewopółkulowe" Jagoda Cieszyńska, Agata Dębicka
PDF do pobrania!
Książki, które polecam, rekomenduję Wam z całego serca. Jeśli zechcesz dokonać zakupu przez któryś z linków przeze mnie zamieszczonych, dostanę z tego tytułu małą prowizję. Nie ma to wpływu na cenę książki, a będzie to formą wyrażnia wdzięczności za moją pracę.
Podoba Ci się to co robię? Chcesz być na bieżąco? Jeśli zainteresował Cię ten artykuł, to zapraszam do polubienia mojej strony na Facebooku