Książka do nauki czytania - metoda Domana / Krakowska / Montessori - różne wersje i języki do pobrania

Nauka czytania to temat, który cały czas leży gdzieś w kręgu naszych najbliższych zainteresowań. Dodatkowo, z racji tego, że tak bardzo spodobał się Wam mój pierwszy wpis z książkami do pobrania, postanowiłam przygotować ciąg dalszy.

Tym razem na warsztat trafiają dzieła sztuki z Muzeum Narodowego w Krakowie i z marszu dołączam trzy wersje książki do pobrania - jest duża czcionka do Metody Krakowskiej (symultaniczno-sylabowej), małe litery do metody Domana i metody Montessori oraz wersja angielska z małymi literami (Doman / Montessori).

Przy okazji poprzedniej książki porozmawiałam trochę z Agą Bastą, która jest niezwykle kompetentna w tematyce metody Domana i podsunęła mi parę uwag odnośnie szykowania tego typu materiałów. Jej cenne uwagi możecie przeczytać w następujących miejscach:
Książki do czytania globalnego
Idealne książki do czytania globalnego - w tym artykule znajdziecie spis wymogów, jakie powinna spełniać książka, zebrany przez Agę.

Stoję na stanowisku, że nie ma co się zamykać na inne metody i choć czerpię garściami z metody Montessori, to jeśli widzę coś wartościowego, co się sprawdza, to przenoszę to na nasz domowy grunt. Metoda sylabowo-symultaniczna świetnie sprawdziła się u nas do nauki czytania, ale obecnie obserwuję duży problem ze znalezieniem książki, którą córka mogłaby w pełnym skupieniu czytać.
Z czego to wynika? Dowiecie się poniżej.

To co mi się szalenie podoba, a co zobaczycie na filmach umieszczanych przez Agnieszkę, to to, że w metodzie Domana tekst funkcjonuje niejako odseparowany od obrazu - mamy podpisy i obrazy na oddzielnych stronach lub klapki zasłaniające obrazek do czasu przeczytania tekstu. Co prawda bieżących plików tak nie przygotowałam (może kolejne już spełnią kryteria na książkę idealną), ale każdą ręką podpisuję się pod stwierdzeniem, że dobrze by było zakrywać obrazki w książkach do nauki czytania. Obecnie czytujemy kupne książki z listy z poprzedniego wpisu i cały czas rozbijam się o problem, że tekst przegrywa z obrazkami i cała uwaga rozprasza się na rysunkach.

Abstrahując od powyższego, starałam się przygotować książki naprawdę porządnie - imiona bohaterów dzieł sztuki odzwierciedlają rzeczywistość a podpisy są merytorycznie poprawne. Czcionki zostały dobrane zgodnie z wymogami metod (bezszeryfowe, odpowiednio duże, z podwójnymi odstępami pomiędzy słowami, z separacją znaków interpunkcyjnych). Pliki do pobrania poniżej.

czytanie2c


czytanie2b


czytanie2a

Podoba Ci się to co robię? Chcesz być na bieżąco? Jeśli zainteresował Cię ten artykuł, to zapraszam do polubienia mojej strony na Facebooku

Author image
Spiritus movens mamtonakoncujezyka.pl, posiadaczka dwójki dzieci i trzech par rąk (od czasu założenia bloga)