Książki “Ciao! Ahoj! Hello!” oraz “Ala ma kota. A Ali?”. Czyli jak zainteresować dziecko nauką języków? (część 1)

Dwujęzyczność warto pielęgnować. Piszę to zarówno do tych rodziców, którzy mają dzieci dwujęzyczne z racji pochodzenia lub emigracji, jak i tych, którzy postanowili w sposób zamierzony wprowadzić dwujęzyczność. Jednym ze sposobów pielęgnowania dwujęzyczności jest pokazanie dzieciom, że ich rówieśnicy mówią w innych językach i warto się czegoś o nich dowiedzieć. Czy zdajecie sobie sprawę, że w Stanach 21% procent dzieci w wieku 5-17 lat używa w domu języka innego niż angielski [1]? Z kolei w Wielkiej Brytanii w 2013 roku było ponad milion dzieci (5-18 lat), dla których angielski był drugim językiem [2].

Trochę się naszukałam literatury dziecięcej poruszającej temat języków i wielojęzyczności. Będę stopniowo pokazywać Wam perełki, które udało mi się zebrać. Tym razem prezentuję dwie pozycje z repertuaru mojego ulubionego wydawnictwa - Dwie Siostry.

"Ciao! Ahoj! Hello!" - Paweł Pawlak, Wydawnictwo Dwie Siostry

IMG_4726

Pytanie czy to bardziej książka, czy raczej gra, a może puzzle? Jak dla mnie jest to tak uniwersalna pomoc, że również dorosły będzie miał frajdę ze zgłębianiem jej treści.

Ciao! Ahoj! Hello! to eleganckie pudełko, w którym skrywa się komplet 25 ilustrowanych kart-puzzli. Karty są dwustronne i widzimy na nich dzieci z różnych zakątków świata - tych znanych (Polska, Wielka Brytania) oraz bardziej dla nas egzotycznych (Armenia, Nigeria, Peru). Każde dziecko mówi dzień dobry w swoim języku. Po połączeniu puzzli, tworzy się długi łańcuch z dzieci trzymających się za ręce. Naprawdę długi :) Pięć metrów.

IMG_4722

Warto trochę dłużej popatrzeć na karty i poszukać symboli typowych dla kraju dziecka - ubioru, zwierząt, roślin lub potraw. Z kart nauczymy się wymowy powitań, dowiemy się jak w języku migowym pokazać “dom”, zobaczymy jak wygląda pismo arabskie.

IMG_4725

W pudełku znajdziemy też ściągawkę z listą języków oraz krajami, w których się ich używa.

IMG_4727

Już mam milion pomysłów jak wykorzystać Ciao! Ahoj! Hello!. Będziemy dzieci układać na mapie świata, mieszać między sobą, a na początek pewnie zaczniemy od układania ich w parach (dziecko i opis jego powitania, czyli wariant najprostszy). Na razie było oglądanie kart i fascynacja długością układanki. Widziałam po córce ogromne zainteresowanie dziećmi z obrazków - dopytywała się kto jest dziewczynką, a kto chłopcem.

Podsumowując, fajny patent na zaszczepienie bakcyla językowego oraz gra(?) puzzle(?) książka(?) o wielu zastosowaniach. Dla kogo? Dla dzieci od 3 lat wzwyż oraz dla nauczycieli geografii, WOSu i języków.

Tu możecie sprawdzić cenę “Ciao! Ahoj! Hello!”


"Ala ma kota. A Ali? Zdanka pierwsza klasa" - Jolanta Nowaczyk, Wydawnictwo Dwie Siostry

IMG_4744

Ta książka to stanowczo pozycja dla dzieci w wieku “elementarzowym”. Na jaki wiek by ten moment nie przypadł ;) Sama idea książki jest prosta i w swej prostocie genialna. Jest to zbiór kluczowych zdań z elementarzy z różnych krańców świata. Kraj - zdanie - tłumaczenie oraz kluczowe słowa napisane czcionką szkolną. W sam raz do poćwiczenia czytania, a przy okazji do rozbudzenia zainteresowania innymi kulturami i językami.

Tu możecie sprawdzić cenę “Ala ma kota. A Ali?"


IMG_4745

IMG_4746

IMG_4747

Podoba Ci się to co robię? Chcesz być na bieżąco? Jeśli zainteresował Cię ten artykuł, to zapraszam do polubienia mojej strony na Facebooku


  1. (http://www.nccp.org/publications/pub_948.html) ↩︎

  2. (https://www.naldic.org.uk/research-and-information/eal-statistics/eal-pupils/) ↩︎

Author image
Spiritus movens mamtonakoncujezyka.pl, posiadaczka dwójki dzieci i trzech par rąk (od czasu założenia bloga)