Domek dla lalek - 7 fantastycznych ćwiczeń do nauki angielskiego (i dowolnego innego języka)

Pamiętacie jak opisywałam jak pracuję z małymi przedmiotami i rozwijam z ich pomocą świadomość fonologiczną moich dzieci? Nie raz wspominałam również, że wykorzystuję pacynki w rozwijaniu kompetencji językowych. Opisywałam także jak użyć zabawkowe warzywa i owoce w nauce języków. Przyszła więc pora na wyciągnięcie asa z rękawa ;) Super zabawka, którą z pewnością każdy z Was zna.

Domek dla lalek! Tak, stary, poczciwy domek dla lalek. Dlaczego? Jednym z podstawowych tematów, jaki przewija się na początku podręczników do nauki angielskiego jest dom, przedmioty życia codziennego oraz przyimki (nad, obok, ponad, przed, itd.). Mam świadomość, że wielu nauczycieli przynosi na lekcje zabawkowe domki, żeby pomóc uczniom unaocznić znaczenie przyimków.

Jako, że nie mam w domu miejsca na prawdziwy domek, to korzystamy z magnetycznego, który możemy zabrać ze sobą w podróż.

Domek ma formę teczki z uchwytem.

Jak pracować z domkiem - sposób 1

Co to jest? Czyli nazywamy przedmioty. Warto wykorzystać schemat lekcji trójstopniowej, czyli w pierwszym kroku mówimy (przykładowo):

This is a mailbox.

W drugim etapie nauki podsuwamy kilka przedmiotów dziecku i prosimy o wybranie:

Please, show me the mailbox / pick up the mailbox / pass me the mailbox

W trzecim etapie przechodzimy do aktywnego korzystania z utrwalonej już nazwy, czyli podsuwamy kilka przedmiotów, a wśród nich skrzynkę pocztową. Pokazując na nią pytamy się:

What is this?
Zarówno elewacja, jak i wnętrze domu są magnetyczne i można do nich przyczepiać magnesy.

Jak pracować z domkiem - sposób 2

I spy with my little eye something beginning with B.

It is made from wood, it's covered with something soft, it has a blue ladder on its side...
Yes! It's a bunk bed!

To przykładowy przebieg tradycyjnej gry rozwijającej zdolności metajęzykowe dzieci.

Przedmiotów, bardzo różnorodnych, jest równo 100. Niektóre są naprawdę malutkie.

Jak pracować z domkiem - sposób 3

Opracowywanie historii, fabuł. Możemy nadać imiona postaciom i odgrywać scenki rodzajowe. Przy okazji możemy poćwiczyć czasowniki, a dziecko poprosić o wykonanie poleceń zawartych w historii. O ile uwiecznimy na fotografii końcowy układ przedmiotów, do jakiego dążymy, to po zakończeniu opowiadania możemy razem z dzieckiem zweryfikować czy wszystkie instrukcje z historii zostały prawidłowo odwzorowane w domku.

He went downstairs. She carried the baby to the bedroom. The cat went out for a walk. The doll got lost. The vase downstairs shattered into pieces, and now it's gone.

Wnętrze teczki ma rant, który zapobiega przypadkowemu zsunięciu się magnesów.

Jak pracować z domkiem - sposób 4

Gra na spostrzegawczość - wybieramy jeden pokój, prosimy dziecko by zakryło oczy i w tym czasie zabieramy jeden przedmiot. Dziecko odkrywa oczy, a my się pytamy:

What is missing?
Magnesów jest tyle, że nie sposób pomieścić je wszystkie jednocześnie na planszy.

Jak pracować z domkiem - sposób 5

Klasyfikacje - tu mamy ogromne pole do popisu. Możemy grupować według różnych kluczy:

Ożywione i nieożywione
Meble i zabawki
Przedmioty przynależne do danego typu pomieszczenia (łazienka, kuchnia, sypialnia)
Przedmioty w zależności od zastosowania - (do gotowania, do zabawy, do sprzątania)
I spy with my little eye something beginning with ...

Jak pracować z domkiem - sposób 6

Najbardziej standardowy schemat zabawy, za to bardzo stymulujący rozwój językowy. Scenariusz dedykowany nauce przyimków.

Put the rug on the floor. Hang the picture over the bed. Put the cat in front of its bowl. Put the rolling pin below the table. The microwave goes on the cupboard between the shelf and the refrigerator. The dog should hide behind the armchair.

Na marginesie dodam, że pomimo, że mamy do czynienia z płaskimi magnesami, to relacje przestrzenne daje się nieźle odwzorowywać. Magnesy trzymają się wzajemnie kiedy chcemy ćwiczyć wzajemne położenia typu "in front of, behind, under".

Przed. "Where is the attic? Where is the shed? Where will you put the living room?"

Jak pracować z domkiem - sposób 7

Co tu nie pasuje? - meblujemy domek i dostawiamy niepasujące przedmioty, np. wannę do sypialni, kominek do łazienki, sedes do kuchni i pytamy się dziecko, czy widzi co jest nie tak.

What is misplaced? Why do you think it's the wrong place for a ...? Where should it go?
Nie dało się wykorzystać wszystkich magnesów na raz.

Domek dla lalek nie jest jedyną magnetyczną teczką, która jest dostępna - możemy również dostać (klik): dinozaury, farmę, zwierzęta sawanny, ruch uliczny (miasto).

Wpis nie jest w żaden sposób sponsorowany - polecam narzędzie, z którym pracuję już od paru lat i widzę jego wszechstronność.


W tym miejscu sprawdzisz cenę "Magnetycznego domku dla lalek"


Książki, które polecam, rekomenduję Wam z całego serca. Jeśli zechcesz dokonać zakupu przez któryś z linków przeze mnie zamieszczonych, dostanę z tego tytułu małą prowizję. Nie ma to wpływu na cenę książki, a będzie to formą wyrażnia wdzięczności za moją pracę.

Podoba Ci się to co robię? Chcesz być na bieżąco? Jeśli zainteresował Cię ten artykuł, to zapraszam do polubienia mojej strony na Facebooku

Author image
Spiritus movens mamtonakoncujezyka.pl, posiadaczka dwójki dzieci i trzech par rąk (od czasu założenia bloga)